سوزش ادرار

سوزش ادرار

سوزش ادرار یکی از بدترین احساس ها می باشد. در صورتی که “سوزش ادرار” به صورت دائمی باشد و تحمل آن برای فرد غیر قابل تحمل باشد برای درمان آن باید اقدام گردد. برای درمان این عارضه در ابتدا باید علت سوزش ادرار را شناخته تا بتوان برای درمان صحیح اقدام گردد.

در زیر به علل شایع ادرار همراه با درد و سوزش اشاره می شود.

عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری شایع ترین علت ادرار کردن همراه با درد می باشد. در این نوع عفونت، باکتری وارد مجاری ادراری می شود. در نتیجه علائم ناخوشایندی مانند  بی اختیاری ادرار و سوزش ادرار بروز می کند. در صورتی که فرد در انتهای ادرار کردن سوزش احساس کند، این مورد می تواند نشانه عفونت مجاری ادراری باشد. در این صورت برای درمان عفونت، آنتی بیوتیک تجویز می گردد. برای جلوگیری از عوارض آنتی بیوتیک ها باید به مقدار زیاد مایعات و میوه مصرف شود. قبل و بعد از مقاربت جنسی ادرار کرده و برای خشک کردن ناحیه از جلو به عقب دستمال اهسته کشیده شود. فراموش نكنید گاهی عفونت های ادراری بدون علامت هستند و به همین علت هر شش ماه در همه ی افراد و تمام سنین ازمایش ادرار توصیه می گردد.

عفونت قارچی

احساس سوزش ادرار می تواند نشانه عفونت قارچی باشد. در این نوع عفونت، قارچ ها در واژن تجمع می یابند. نشانه دیگر این عفونت ترشحات غلیظ تر پنیر مانند می باشد. مصرف داروهای ضد قارچ می تواند برای درمان این نوع عفونت موثر واقع شود.

برای جلوگیری از ابتلای مکرر به عفونت قارچی می توان اقداماتی مانند بهداشت مناسب، استفاده از لباس زیر کتان و تعویض لباس زیر بعد از فعالیت ورزشی را انجام داد.

 

عفونت واژن

بوی نامطبوع از واژن می تواند نشانه عفونت واژن باشد. عفونت واژن در هنگام مقاربت جنسی می تواند به نواحی دیگر ژنیتال انتقال یافته و باعث درد شدید هنگام ادرار كردن شود. زمانی که این مورد تشخیص داده شود برای درمان از آنتی بیوتیک استفاده می شود. این نوع آنتی بیوتیک می تواند به صورت خوراکی و یا موضعی (در واژن) استفاده گردد.

ابتلا به بیماری های مقاربتی

بسیاری از بیماری های مقاربتی می توانند موجب سوزش ادرار شوند. ویروس هرپس یکی از شایع ترین عفونت های ویروسی بوده که از طریق روابط جنسی انتقال می یابد و ایجاد زخم هایی در نواحی دهان و ژنیتال می کند.

عفونت کلامیدیا یک عفونت باکتریایی بوده و در زنان زیر 25 سال می تواند بروز کند و بیماری مقاربتی دیگر سوزاک می باشد. هر دو این بیماری ها می توانند موجب ترشحات غیر طبیعی زرد و سبز شده و باید بررسی گردند و سریعا درمان گردد.

عفونت پارانشیم پروستات یا کلیه

در مواردی که تب در همراهی سوذش ادرار وجود دارد برای پزشک معنی عفونت پارانشیم پروستات یا کلیه را تداعی میکند. عفونت بافت اصلی کلیه از علل تب همراه سوزش ادرار است. معمولا این بیماران ابتدا چند روزی سوزش ادرار را تجربه کرده اند و به پزشک متخصص مجرای ادرار مراجعه نکرده اند و بعد چند روز با تب و لرز شدید به پزشک مراجعه میکنند. همچنین علاوه بر تب و سوزش ادرار از درد شدید پهلو هم شکایت دارند. لرزهای این بیماران به قدری شدید است که در شرح حال خود میگویند که تخت هم بدلیل لرز بیمار به لرزه درآمده بوده و از شدت لرز خود ترسیده بودند.

استفاده از محصولات بهداشتی غیر مناسب

باور عمومی بر این است که ناحیه واژن محیط تمیزی نبوده و باید به وسیله مواد شوینده ناحیه را شست شو داده و با استفاده از عطر و دئودورانت ناحیه را خوشبو کرد. واژن دارای سیستم خود تمیز کنندگی بوده و ph ناحیه به طور طبیعی تنظیم می شود. ولی در صورتی که از مواد شوینده غیر مناسب استفاده شود ph ناحیه به هم خورده و این مورد منجر به سوزش ادرار می شود. به این دلیل باید از محصولات مناسب برای شست شوی ناحیه واژینال و با ph مناسب استفاده شود و شستشو هفته ای دوبار بیشتر با مواد صورت نگیرد.